Kayıtlar

Kasım 20, 2011 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

karamel soslu narlı armut tatlısı

Resim
Malzemeler:

8 adet orta sertlikte armut
500 gr şeker
 nar taneleri

Karamel sos:

300 gr şeker
500 gr  krema

Yapılışı:

armutlar soyulur. armut bütün haliyle kalacak ortasındaki çekirdek yuvası oyacakla alınır parçalanmadan. derin tepsiye armutlar dizilir üzerine şeker ve bir su bardağı kadar su eklenir tepsinin üzeri folyo ile kaplanır. önceden ısıtılmış 300 derecedeki fırında pişirilir yalnız armutlar parçalanmadan pişmeli çok yumuşak değil ama sertte olmamalı. arada bakıp kontrol ediniz. pişen armutların içersine narla doldurun servis tabağına alın karamel sosu üzerlerinden gezdirin.

karamel sos yapımı :

şeker tencerede yakılır karamel rengi alınca krema eklenir karıştırılır ocağın  altı hemen kapatılır soğuyunca kullanılır. ayrıca bu sosla cheesecake ve pancake tatlılarında sunabilirsiniz.

frenk üzümlü beyaz çikolatalı muss

Resim
Malzemeler:

250 gr beyaz çikolata
4 yumurta sarısı
4 yumurta akı
80 gr şeker
300 ml çırpılmış krema
3 yaprak jelatin

Yapılışı:

yumurta sarısı ve şeker mikserle çırpılır ama çırpma kabının altına kaynayan su eklenir benmari usulu yumurtalar pişmeden suyun buharınada beyazlanana kadar çırpılır. 10 dakika. yumurta akı ayrı çırpılarak kar ahaline getirilir.çırpılmış yumurta, yumurta akı, çırpılmış krema ve benmari erimiş beyaz çikolata aynı kabta karıştırılır. en son soğuk suda yumuşatılmış jelatinler sudan alınır kahve cezvesine eklenir benmari şekilde eritilir karışıma en son eklenir karıştırılır. karışım donmadan küçük kalıplara dökülür pay edilir. derin dondurucuda 3 saat bekletilir. frenk üzümü ile süslenir veya başka meyvelerle ve soslarla sizin zevkinize kalmış.